Curlingu
A-B-C

Curling on spordiala, mis nõuab nii füüsilist vormi kui ka teravat mõtlemist. Curling tekitab mõnusat hasarti ning see on üks vähestest aladest, kus saavad koos mängida nii mehed, naised kui ka lapsed.

The game

Mängu põhimõte on lihtne. Jääl on kaks võistkonda, kes viskavad kordamööda kive. Eesmärgiks on saada oma tiimi kivid sihtmärgile võimalikult lähedale. Sihtmärki kutsutakse koduks (house).

Mõlemas võistkonnas on neli mängijat – alustaja, teine viskaja, kolmas viskaja ja kapten. Ühes voorus saab iga mängija visata 2 kivi. Kapteni rolliks on lisaks viskamisele ka tiimi juhtimine. Näiteks võib ta meeskonda juhendada, kuidas järgmist kivi visata.

Kui kõik 16 kivi on mängitud, saab voor läbi (end). Punkte kogub vaid parem võistkond. Punktide arvestamiseks vaadatakse, mitu nende kivi on vastaste parimast kivist kodu keskpunktile lähemal. Arvesse lähevad vaid need kivid, mis kodu puudutavad.

Järgmist mänguvooru alustab alati punkte saanud võistkond. Nii jääb eelmise vooru kaotanud tiimile viimase kivi viskamise eelis. Mänge mängitakse tavaliselt ajalimiidiga, kestusega 2-2,5 tundi või kuni kokku lepitud arv voore on mängitud.

Võitjaks tuleb võistkond, kel on kokkuvõttes kõige rohkem punkte.

Equipment

Curlingu kivid

Curlingu kivid on tehtud graniidist ja kaaluvad ~20 kilogrammi. Kivi peal on käepide, mis annab võimaluse kivist kinni hoida ning seda vastavalt soovile pöörlema panna. Raja alguses on ka kummist tõukepakud ehk hackid, mille abil saad endale ja kivile hoo sisse. Igas curlinguhallis on kindlasti olemas nii kivid kui ka hackid.

Vaata, kuidas tehakse curlingukive

Hari

Kindlasti oled näinud telerist harjavaid curlingumängijaid. Mängus harjatakse jääd sellepärast, et kivi ees olevat rada sulatada. Nii saab panna kivi kiiremini liikuma ning mõjutada ka kivi suunda. Kõikides mängukohtades on olemas klubi harjad.

Jalanõud

Curlingumängijad ehk curlerid kannavad mängu ajal spetsiaalseid jalanõusid, mille üks libisev tald võimaldab pärast viset kivile järgi libiseda. Alustajatele sobivad ideaalselt lihtsad ja siledad kummitallaga spordijalanõud. Kui kummitallaga jalanõusid pole, kinnitatakse tavaliste jalanõude alla spetsiaalsed tallad. Need on samuti igas hallis olemas.

Isiklikku curlinguvarustustsaab osta läbi Eesti Curlingu Liidu. Võta meiega ühendust ja küsi nõu, milline varustus võiks Sinule sobida.

Ice

Curlingut mängitakse umbes 45m pikkusel ja 5m laiusel rajal, mille mõlemas otsas on ringikujuline sihtmärk ehk kodu. Kodu koosneb omakorda kolmest ringist, mis on tähistatud punase, valge ja sinise värviga. Värvid aitavad juba eemalt näha, milline kivi on parajasti keskpunktile kõige lähemal. Kodude vahel on kaks rajaga risti olevat joont. Need on hoojooned. Mängija peab kivi laskma lahti enne esimese hoojooneni jõudmist. Samuti peab kivi jõudma vähemalt üle teise hoojoone. Kui kivi libiseb nii kaugele, et ületab väljaku otsas olevat tagajoont, on see mängust väljas.

Ole meie tegemistega kursis!

Eesti Curlingu Liit

Facebooki

Tule Curlingut mängima

Broneeri üritus siin